Подорожуйте відповідально. Що треба знати про закордонний паспорт. Біометричний закордонний паспорт: переваги та відмінності.

Версія для друкуВерсія для друку

Подорожуйте відповідально.

 Що треба знати про закордонний паспорт.

Біометричний закордонний паспорт: переваги та відмінності.

 

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон — це документ, що засвідчує особу громадянина під час перетину державного кордону і перебування за межами України. Діючим законодавством допускається наявність у громадян одночасно двох дійсних загранпаспортів.

Зовні паспортний документ нічим не відрізняється від звичайного закордонного паспорта, але в його обкладинку вбудований мікрочіп, на який записується інформація про власника — дані паспорта, цифрове фото, відбитки пальців і оцифрований підпис.

Перевага закордонного паспорта нового зразка полягає в його надійності. Звичайно, підробити можна і біометричний чіп, але для цього потрібна наявність серйозних технологій. До того ж, у зв’язку зі скасуванням для України візового режиму з ЄС і розширенням безвізу на інші країни, актуальність отримання закордонного паспорта з безконтактним електронним носієм (чіпом) зростає в рази. Це обумовлено тим, що для безвізових поїздок по Європі й іншим країнам необхідна наявність саме біометричного паспорта.

 

Процедура оформлення біометричного закордонного паспорта здійснюється Державною Міграційної Службою. На території України видачею закордонних паспортів займаються територіальні органи або підрозділи ДМС, а за кордоном — дипломатичні установи.

Отримати паспорт для виїзду за кордон можна також в центрах  надання адміністративних послуг які обладнані засобами для  фотографування, зняття відбитків пальців, копіювання оригіналів документів, а також терміналами оплати, що виключає необхідність відвідування банку і скорочує витрати часу.

Строки виготовлення паспорта для виїзду за кордон встановлені  Постановою Кабінету Міністрів України № 152 від 7 травня 2014 року:

20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на отримання закордонного паспорту

 • 7 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на термінове виготовлення закордонного паспорту

 • в термін до 3 місяців — у разі одночасної подачі заяви про оформлення особою виїзду на постійне проживання за кордон або оформлення заяви-анкети в закордонній дипломатичній установі України

 • в термін до 3 робочих днів — у зв’язку з необхідністю термінового виїзду за кордон, пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном.

Прискорене оформлення закордонного паспорта проводиться за умови наявності документів, що підтверджують необхідність термінового виїзду за кордон.

Зверніть увагу! Терміни оформлення закордонних паспортів вказані без урахування часу на їх доставку до місця видачі. Як правило, це додатково 1-3 робочих дня. Також варто враховувати, що час оформлення починає обчислюватися з дня, наступного за днем подання заяви (ст. 253 ЦК).

Строк дії біометричного закордонного паспорта становить 10 років з моменту видачі. Документ буде мати силу протягом десяти років і їм можна користуватися, не вдаючись до будь-яких додаткових дій. Однак це не означає, що в силу об’єктивних причин закордонний паспорт не може стати недійсним ще до закінчення строку дії.

Дострокова заміна паспорта відбувається в наступних випадках:

 • закінчилися сторінки для проставлення віз

 • відбулися значні зміни зовнішності громадянина

 • дійсний закордонний паспорт був вкрадений або загублений

 • змінені персональні дані (прізвище, ім’я або по батькові)

 • в документі присутні сторонні записи, печатки, позначки

 • паспорт фізично непридатний (порваний, забруднений і т.д.)

 • умови перебування в країні вимагають, щоб до закінчення терміну дії закордонного паспорта залишалося не менше кількох місяців

Дитячі біометричні закордонні паспорти можуть оформлятися з народження. Термін дії дитячого паспорта для виїзду за кордон становить 4 роки. З 16-річного віку дітям видаються закордонні паспорти на 10 років.

 

У разі закінчення терміну дії загранпаспорта громадянам варто звернутися в органи міграційної служби з метою отримання нового паспортного документа.

Законодавство України дозволяє громадянам користуватися двома закордонними паспортами одночасно. Правом на отримання додаткового (запасного) закордонного паспорта мають особи, які постійно проживають в нашій країні і досягли 18-річного віку.

Підставою для оформлення другого закордонного паспорта є необхідність частих поїздок за межі України. Причини здійснення регулярних поїздок повинні бути викладені в заяві на отримання додаткового паспортного документа для виїзду за кордон. Це можуть бути пасажирські або вантажні перевезення, туристична, підприємницька або журналістська закордонна діяльність, поїздки на гастролі або участь в спортивних заходах.

Крім того, покупка додаткового закордонного паспорта актуальна при відвідуванні країн, що знаходяться в конфліктних відносинах. Наприклад, можуть виникнути проблеми з отриманням віз в арабські країни при наявності в паспорті відмітки про відвідування Ізраїлю.

Також, запасний паспорт істотно заощаджує час на отримання віз в консульствах різних іноземних держав (Шенген, Канада, США). Ще однією безперечною перевагою наявності у людини другого закордонного паспорта на термін дії першого, є підтвердження хорошої візової історії для тих посольств, які не люблять ставити візи в порожні паспорта.

Повний перелік документів, необхідних для отримання в Україні біометричного закордонного паспорта:

Для дорослих:

 

 • внутрішній паспорт громадянина України

 • ідентифікаційний код

 • квитанція про оплату

 • заява-анкета (оформляється на місці)

 • старий закордонний паспорт (якщо є)

 

 

Для дітей:

 

Паспорти для виїзду дітей за кордон можуть видаватися з народження. До 12 років на безконтактний електронний носій не вносяться оцифровані відбитки пальців рук і електронний підпис, тому виготовлення біометричного паспорта може відбуватися без присутності дитини. Для отримання дитячого закордонного паспорта з безконтактним електронним носієм, батьки дитини повинні надати наступні документи:

 • 1 кольорове фото 10×15 (не менше 80% обличчя) — для дітей до 12 років

 • свідоцтво про народження) — для дитини до 14 років

 • паспорт громадянина України — для дітей, які досягли 14 років

 • паспорта батьків (чи одного з батьків, законного представника дитини)

 • ІПН дитини (при наявності)

 

 

 

Інформацію надала завідувач Гребінківського РС УДМС                                                                        Н. Авраменко

 

 

 

Наверх ↑