Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей

В останні роки в Україні все частіше реєструються смертельні випадки дітей раннього віку від водно-нітратної метгемоглобінемії, або так званого «блакитного синдрому немовлят» – захворювання, що виникає в наслідок вживання води з перевищенням вмісту нітратів.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається в сільській місцевості та приватному секторі, де поширено використання води із децентралізованих джерел водопостачання ( колодязів та індивідуальних свердловин).

Із  можливим надходженням забруднених  ґрунтових вод до джерел децентралізованого водопостачання населення  є ризики виникнення випадків водно-нітратної метгемогобінемії у дітей. Такі випадки пов’язані з приготуванням дитячого харчування (овочевий сік, молочна суміш тощо) на воді з індивідуальних колодязів та свердловин, у якій вміст нітратів перевищував гігієнічні нормативи.

Кип’ятіння забрудненої нітратами води збільшує її токсичність!

Тому рекомендуємо населенню дотримуватися таких профілактичних заходів :

- не використовувати воду з колодязів для приготування дитячого харчування, бажано використовувати бутильовану воду для приготування дитячих страв;

-  обережно  застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива;

- категорично забороняється давати дітям салати зі свіжих овочів, які простояли за кімнатної температури 6-8 годин, оскільки в таких стравах також прискорюється процес перетворення нітратів в нітрити;

- дотримуватись гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювати стінки колодязів, облаштовувати глиняний замок, облаштовувати навіси, кришку). Колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

- місця облаштування колодязів слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м. від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 20 м. від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;

- територію навколо колодязя треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

- у радіусі 50 м від  колодязів  не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;

- забороняється влаштовувати  колодязі  у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях;

- для утеплення і захисту колодязів  від замерзання можна використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір. Забороняється використовувати для цієї мети гній, перегній та інше.

Забруднену нітратами воду можна використовувати тільки з технічною метою: прання білизни, миття посуду, прибирання та інше.

Що стосується розміщення колодязів на території приватного домоволодіння з невеликою площею земельних ділянок, то на них не можливо створити необхідну зону їх санітарної охорони. І як бачимо,поряд з джерелами водопостачання часто знаходяться і господарські споруди для тварин, туалети на вигріб, гнойові купи, які є джерелами нітратів.

Все це в сукупності призводить до забруднення грунту і , відповідно до забруднення грунтових вод, що створує реальну загрозу для здоров’я дітей та й дорослих.

Фельдшер санітарний відділу державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства Гребінківського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області  Тетяна Коновалова.